80. YIL / 80TH YEAR

Eczacıbaşılılar anlatıyor...

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 80. yılı, tüm çalışanlara mutluluk, gurur ve aile olma duygularını bir arada yaşatıyor. Eczacıbaşılılar, 80. yılını kutlayan Topluluk’ta yaşadıkları ve onlara “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” dedirten anılarını içtenlikle anlatıyor...

Eczacıbaşı Group Employees tell the story...

The 80th anniversary of Eczacıbaşı Group occasions all employees to experience happiness, pride, and the feeling of being a family together. The Eczacıbaşı Group employees tell stories of their experiences at the Group now celebrating its 80th anniversary and sincere anecdotes in which they felt thrilled to be a member of this community.

“Burada çalışarak kanser hastalarına yardım edebiliyorum.”

“While working here, I’m able to help cancer patients.”

Önder Çapa

Kalite Kontrol Teknisyeni - Eczacıbaşı-Monrol

Quality Control Technician - Eczacıbaşı-Monrol

Eşim kanser hastasıydı, PET çekilmek için Eczacıbaşı-Monrol olarak bizim ürettiğimiz ilaçları verdiler. Eşime içeride çekim yapılırken, kapının önünde binbir umutla bekleyen insanları gördüm. O zaman kendi kendime, “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” dedim. Eğer burada çalışmasam, eşime ve kanser hastası diğer hastalara yardımcı olamazdım ve belki de bizim gibi sevinçli haber almalarına vesile olamazdım.

My wife was a cancer patient; they gave us the drugs we produced as Eczacıbaşı-Monrol for PET extraction. While my wife was being scanned, I saw people waiting in front of the door with a lot of hope. Then I said to myself, “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.” If I had not worked here, I could not help my wife nor other cancer patients, and I would not be able to help people receive joyful news as we did.

“Topluluk sadece benim gelişimime değil, oğlumun geleceğine de önem veriyor.”

“The Group not only cares about my development but also supports my son’s future.”

Bilge Çetinalp

Hat Ustası - Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri

Line Laborer - Eczacıbaşı Consumer Products

Eczacıbaşı Ailesi içinde değer görüp ortak alanlarda iş birliği ile çalışıyoruz. Bize yaşattığı başarı ve güven hissi de bireyler olarak bizi çok mutlu ediyor. Bu Topluluk sadece benim gelişimime değil, oğlumun geleceğine de önem veriyor. Oğlum için bana verilen kreş yardımı ile onun eğitimine de katkı sağlayan bir Topluluk’ta olduğum için “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” diyorum.

We see value within the Eczacıbaşı Family and work together in shared fields. The sense of success and confidence it gives us also makes us very happy as individuals. The Group not only cares about my development but also supports my son’s future. The preschool support that is provided for my son contributes to his education, and I say “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.”

“Topluluğumuzun kültür-sanata verdiği desteğe paha biçilemez.”

“The value that our Group gives to arts and culture is priceless.”

Sertaç Demirkan

Müşteri Sipariş ve Tedarik Uzmanı - Eczacıbaşı Yapı Gereçleri

Customer Order and Supply Specialist - Eczacıbaşı Building Products

Herkes gibi benim de birçok “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” dediğim anım var ama en öne çıkanı, kuruluşumuzun sanata verdiği önemi her alanda ortaya koymasının bir sonucudur. Bundan üç yıl önce, Bozüyük kampüsümüzde çalışanların katılımıyla “Rötuş” adında bir müzik grubu kurduk ve kuruluşumuz sonrasında gerek stüdyo çalışmalarımızda gerekse konser vermek istediğimizde Topluluğumuz bize destek oldu. Harika bir Eczacıbaşılı kalabalığının karşısında sahne almak, birlikte şarkılar söyleyip eğlenmek paha biçilemez bir anıydı. Pandemi sebebiyle konserlere ara vermek zorunda kalsak da yakında yine buluşacağımızdan ve tekrar en yüksek sesle “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” diyeceğimizden eminim...

I also have many memories of moments when I said, “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group!” but the one that jumps out to me now is a result of our institution’s presenting the value they give to art at every opportunity. Three years ago, we founded a music group called “Rötuş” with the participation of the employees on our Bozüyük campus, and our Group supported us after our founding, both in our studio work and when we wanted to give a concert. Performing in front of a wonderful Eczacıbaşı crowd, singing songs, and having fun together was an invaluable memory. Even though we had to take a break from giving concerts due to the pandemic, I am sure that we will meet again soon and say, “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group!”

“İlkokul çocuklarının mutluluğunu görmek çok özel bir andı.”

“It was a very special moment to see the happiness of primary school children.”

Rosi Avigidor Razon

Dış Ticaret Müdürü - Eczacıbaşı Ekom

Foreign Trade Manager - Eczacıbaşı Ekom

Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında, Amasya-Taşova’daki bir yatılı ilköğretim bölge ilkokulunun tuvaletlerini yenileyip, Eczacıbaşı Gönüllüleri olarak oradaki çocuklar için bir müzik odası yaptırdığımızda ve onların suratındaki mutluluğu gördüğümde, “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” dedim.

As part of the Eczacıbaşı Hygiene Project, one of Turkey's longest-running social responsibility projects, we renovated the toilets of a regional primary boarding school in Amasya-Taşova and had a music room built for the children there as Eczacıbaşı Volunteers. When I saw the happiness on their faces, I said “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.”

“Konsolosluk görevlisi bana, ‘Eczacıbaşı’nda çalışıyormuşsunuz, evraklarınızın doğruluğuna inanıyoruz.’ dedi.”

“The consular officer told me ‘You’re working for the Eczacıbaşı Group, we believe in the truthfulness of your documents.’”

Onur Olgundeney

Muhasebe Sorumlu Uzmanı - Esan

Accounting Senior Specialist - Esan

2004 yılında, yoğun çalışmalarla geçen yeni yapılanma döneminden sonra, ne zamandır aklımda olan, çocukluğumun bir kısmını geçirdiğim Almanya’nın tarihi ve turistik şehri Würzburg’a giderek kendimi ödüllendirmeye karar vermiştim. Oradaki dostlarımızdan davetiye temin ettikten sonra diğer evraklarla beraber hiçbir endişe taşımaksızın Almanya Konsolosluğu’nun yolunu tuttum. İşler bir turizm acentesindeymiş gibi rahat ilerleyecek zannederken bazı zorluklarla karşılaştım ve sonradan öğrendim ki, o dönemde vize almak hiç de kolay bir iş değilmiş. Artık soğuk terler akıtmaya başlamıştım ki, konsolosluk görevlisinin şu sözleriyle kanatlanıp Almanya’ya uçtum ve “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” dedim: “Eczacıbaşı Topluluğu’nda çalışıyormuşsunuz, getirdiğiniz evrakların doğruluğuna inanıyoruz.”

In 2004, after a period of intense work and restructuring, I decided to realize a trip that I had been thinking about for a while, rewarding myself by going to Würzburg, the historical and touristic city of Germany, where I had spent some of my childhood. After receiving an invitation from our friends there, I went to the German Consulate with all my documents, not having any concerns. While I thought things would go smoothly as in a tourism agency, I encountered some difficulties and later learned that getting a visa was not an easy task at that time. As I started to break out in cold sweat, I received my wings and flew to Germany with the words of the consular officer, “You’re working for the Eczacıbaşı Group, we believe in the truthfulness of your documents,” which made me say “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.”

“Eczacıbaşılı olmak, umudumu hep canlı tutmamı sağlıyor.”

“Being a member of the Eczacıbaşı Group helps me remain hopeful.”

Mehmet Akdam

Laboratuvar Formeni - Esan

Laboratory Formen - Esan

Beni ben yapan değerleri yaşayabilme şansına sahip olabildiğim için, kendimi yenileme fırsatlarıyla tanışıp, kişisel gelişimime artı değer katabildiğim için, umudumu hep canlı tutup, geleceği öngörebilme yetimi besleyebildiğim için “İyi ki Eczacıbaşılıyım!”.

Having the opportunity to experience the values that make me who I am, being presented with opportunities through which I can renew myself, contributing added value to my personal development, remaining hopeful, and inspiring my foresight are the reasons why I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.

“Eczacıbaşı Topluluğu’nda çalışmak, bambaşka bir kültür.”

“Working at the Eczacıbaşı Group means a unique culture.”

Güner Ünsal

Yönetici Asistanı - Eczacıbaşı Sigorta Acenteliği

Executive Assistant - Eczacıbaşı Insurance Agency

Yönetim anlayışı insana saygıya dayanan, Türkiye’de her insanın evine girebilmiş, kaliteli, çağdaş ve sağlıklı yaşamın öncüsü Eczacıbaşı Topluluğu’nda her anı emek, enerji dolu şekilde, 27 yıldır çalışmaktayım. Eczacıbaşı Topluluğu’nun dünya markasına dönüşen yolculuğundaki her adımına katkıda bulunmak ise benim için en büyük gururdur.

Kariyerim açısından, Eczacıbaşı Topluluğu’nda olmanın en büyük avantajlarından biri, farklı departmanlarda çalışma fırsatını deneyimlemiş olmam ve bu geçişler için bana fırsat verilmiş olmasıdır. En güzel yanı ise yöneticilerimizin, çalışma arkadaşlarımızın, düşüncelerimize önem verdiği, inisiyatif almamızı sağladığı ve her koşulda dinlediği, desteklediği, şeffaf bir çalışma ortamı olmasıdır.

Çalışırken aynı zamanda eğlenip keyif aldığımız, fikirlerimizin dinlendiği Eczacıbaşı Topluluğu’nun birçok kuruluşunda görev yaptım ve unutamayacağım anılarım oldu. Edindiğim tecrübelerime dayanarak diyorum ki; Eczacıbaşı Topluluğu’nda çalışmak bambaşka bir kültür. Eczacıbaşı isminin verdiği güvenden kaynaklanan bu kültür öyle büyülü bir etikettir ki, bu işe adımınızı attığınız andan itibaren üstünüze siner. Çevrenizde hoş bir misafir olarak karşılanır, itibar görür, işinizde uzun yıllar keyifle çalışır, kendinizi genç hisseder ve hiç yaşlanmazsınız ve “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” diye hissedersiniz. Bu nedenle genç Eczacıbaşılılara tavsiyem, “Eczacıbaşı’nda yaşayın, Eczacıbaşı’nda kalın.”

I have been working for 27 years at the Eczacıbaşı Group; our management approach is based on respect for people. Eczacıbaşı has been able to enter every person's home in Turkey, and we are the pioneer of quality, modern, and healthy life; every moment that I worked here was full of labor and energy. It is my greatest pride to contribute to every step of the Eczacıbaşı Group's journey into becoming a global brand.

In terms of my career, one of the most significant advantages of being in the Eczacıbaşı Group is that I have experienced the opportunity to work in different departments and have been allowed to make these transitions. The best part of working here is a transparent working environment where our managers and colleagues give importance to our thoughts, enable us to take the initiative, and listen and support under all circumstances.

I have worked in many organizations of the Eczacıbaşı Group, where we had fun and experienced joy while working, and our ideas were heeded to; I have unforgettable memories. Based on my experience, I would say that working at the Eczacıbaşı Group means a unique culture. This culture, which stems from the trust evoked by the name Eczacıbaşı, is such a magical label that it seeps into your core from the moment you step into this workplace. You will be welcomed as a guest, be respected, and work at your job for many years, feel young, and never get old. You will feel thrilled to be a part of the Eczacıbaşı Group. So my advice for young members of the Eczacıbaşı Group is, “Live life at Eczacıbaşı, stay with Eczacıbaşı.”

“Babalık izni sayesinde bebeğimizin yanında olabildim.”

“I was able to spend time with my baby thanks to paternity leave.”

Hikmet Yalçınkaya

Bölge Yöneticisi - Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri

Area Manager - Eczacıbaşı Consumer Products

Tüm dünya gibi pandeminin zorluklarına adapte olmaya çalışırken bir de İzmir’de deprem yaşadık. Bu olumsuzluklarla mücadele ederken bebeğimiz dünyaya geldi. Topluluğumuzun hayata geçirdiği babalık izni uygulaması sayesinde bu olumsuz zamanlarda ailemin yanında olabildim ve doğru kuruluşta çalıştığımı tekrar tekrar teyit ederek “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” dedim.

While trying to adapt to the difficulties of the pandemic just like the rest of the world, we also experienced an earthquake in İzmir. While we were struggling with these obstacles, our baby was born. Thanks to the paternity leave practice implemented by our Group, I was able to be with my family in these adverse times and reaffirm that I am working in the right organization, which made me say “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.”

“Yaptığım iş aynı zamanda kişisel gelişimime destek oluyor.”

“The work I do helps support my personal development.”

Ahmet Dikici

Elektronik Bakım İşçisi - VitrA Karo

Electronics Maintenance Worker - VitrA Tiles

Çalıştığım bölümde, yeniliklere açık olmayı ve bilgi birikimimi artırmayı gerektirecek işlere dokunuyorum. Bu durum, kendi kişisel gelişimimi artırmakla birlikte, Topluluğumuza doğrudan katkı sunabilme fırsatlarını da önüme seriyor. Bunun en güzel örneği, tüm detaylarında var olduğum ve kendi çabamın sonucunu direkt olarak gördüğüm “PH Cleaner” projesidir. Bu proje, işimde dahil olduğum ilk proje değil belki ama benim için hırsın, emeğin, çabanın, adanmışlığın, sonuç odaklılığın ve Topluluğumuza katkı sunmanın verdiği büyük motivasyon ve gururun ilk adımıdır. “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” demekten gurur duyuyorum.

In the department where I work, I get involved with tasks that require being open to innovations and improving my knowledge. While this supports my personal development, it also presents me with opportunities to contribute directly to our Group. The best example of this is the “PH Cleaner” project, in which I was involved with all the details, and I directly saw the results of my efforts. This project may not be the first project I have been involved in, but for me, it is the first step of the great motivation and pride of ambition, labor, dedication, being result-oriented, and contributing to our Group. I’m proud to say that “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.”

“Dostluğu, birlik olmayı, yardımlaşmayı ve başarmayı öğrendim.”

“I learned about friendship, coming together, being in solidarity, and succeeding as one.”

Gonca Yavuz

Reçete Geliştirme İşçisi - VitrA Karo

Recipe Development Worker - VitrA Tiles

17 yaşımda, lise stajyeri olarak başladığım Eczacıbaşı Topluluğu’nda, 2022 itibarıyla sekizinci yılıma girmenin haklı gururunu yaşıyorum. Bu geçen sekiz yılda dostluğun, bir ve birlik olmanın, yeri geldiğinde aile olmanın, yardımlaşmanın ne anlama geldiğini, zaferin ve başarmanın nasıl bir duygu olduğunu öğrendim. Çalışma hayatımın geri kalanında da burada olmaktan her zaman mutlu ve huzurlu olacağım. İyi ki Eczacıbaşılıyım!

I am proud to enter my eighth year as of 2022 at the Eczacıbaşı Group, where I began working at the age of 17 as a high-school intern. In these past eight years, I have learned about friendship, coming together, at times being a family, helping each other, and what it feels like to be victorious and successful. I will be happy and peaceful to continue to be here for the rest of my working life. I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group!

“Şampiyonluk kupasıyla fotoğraf çektirdiğim an unutulmazdı.”

“The moment I posed with the championship trophy was unforgettable.”

Engin Kesgin

Muhasebe Uzmanı - Eczacıbaşı İlaç Pazarlama

Accounting Specialist - Eczacıbaşı Pharmaceuticals Marketing

22 yıllık Eczacıbaşı İlaç Pazarlama çalışanı ve Eczacıbaşı Tigers taraftar grubu üyesiyim. 2019 yılı, mart ayında Tigers taraftar grubu olarak İzmir’de yapılan TVF Kupa Voley yarı final ve final maçlarına otobüs ile giderek Eczacıbaşı kadın voleybol takımımıza destek olmuş ve kupayı almıştık. Kulüp yönetimimizin jesti ile kupayı da yanımıza alarak aynı otobüs ile geri dönmek, kupa ile fotoğraf çektirmek unutulmaz ve gurur verici anlardı. Bu anımı her hatırladığımda, “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” diyorum.

I have been an Eczacıbaşı Pharmaceutical Marketing employee for 22 years, and I am a member of the Eczacıbaşı Tigers fan group. In March 2019, as the Tigers supporters group, we went to the TVF Cup Volley semi-final and final matches in İzmir by bus, supporting our Eczacıbaşı women's volleyball team and winning the cup. Taking the trophy with us, returning on the same bus, and having a photo taken with the award were unforgettable and proud moments, thanks to the thoughtful gesture of the club management. Every time I remember this moment, I say that “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.”

“23 Nisan’da oğluma gönderilen mektup beni ve eşimi çok duygulandırdı.”

“The letter sent to my son on April 23 was very touching for my wife and me.”

Ömer Güngören

Bölge Müdürü - Eczacıbaşı İlaç Pazarlama

Area Sales Manager - Eczacıbaşı Pharmaceuticals Marketing

Topluluğumuzda 20. yılımı doldurdum. 20 yıl boyunca gurur duyduğum çok anım oldu. Beni en çok duygulandıran anımı paylaşmak istiyorum. 22 Nisan 2016 günü, adıma gönderilen kargoyu aldım. Poşeti açtığımda, İnsan Kaynaklarımızın oğlum adına bir zarf gönderdiğini gördüm. Çocukluğumdan beri çok değer verdiğim bir gün olan 23 Nisan’da bu zarfı oğlum ve eşim ile birlikte açtık. Gelen mektupta yazılanlar beni ve eşimi hem duygulandırdı, hem gururlandırdı. Bu mektubu sosyal medya hesabından paylaştığımda, dostlarımın yaptığı yorumlar harikaydı. Böylesine anlamlı bir günde, böyle ince bir düşünceyle beni gururlandıran Topluluğuma teşekkürlerimi iletmiş, bir kez daha, “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” demiştim.

I have completed my 20th year in our community. Over 20 years, I have had many memories that I am proud of. I want to share my most emotional moment. On April 22, 2016, I received a parcel sent to my name. When I opened the package, I saw that our Human Resources department had sent an envelope in my son's name. I opened this envelope with my son and my wife on April 23, a day that I have treasured since my childhood. What was written in the letter was touching and prideful for my wife and me. When I shared this letter on my social media account, my friends' comments were great. On such a momentous day, I had conveyed my thanks to the Group, which made me proud with such a considerate gesture, and once again, I said “I was thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.”

“Annemin cenazesinde, kızım doğumunda Eczacıbaşı Ailem hep yanımdaydı.”

“My Eczacıbaşı family was with me both at my mother’s funeral and my daughter’s birth.”

Ahmet Cem Erdem

Uluslararası Satış Müdürü (EP) - Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri

International Sales Manager (EP) - Eczacıbaşı Consumer Products

Annemin cenazesinde, mezarlıkta başımı kaldırdığımda, kızımın doğumunda hastane kapısında Eczacıbaşı Ailemi gördüğümde, “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” diyorum.

When I saw my Eczacıbaşı Family at the cemetery during my mother’s funeral and at the door of the hospital at my daughter’s birth, I said that “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group.”

“Topluluğumuzun insana verdiği önemi aileme ve bana hissettirmeleri çok güzel...”

“I think it’s great that our Group makes me and my family feel valued and appreciated…”

Timuçin Püsküllüoğlu

Bakım Onarım Sorumlu Uzmanı - Esan

Senior Maintenance Specialist - Esan

Topluluğumuzun insana verdiği önemi aileme ve bana hissettirmeleri çok güzel... Yüksek riskli iş kolunda çalışmamıza rağmen, bize verilen değer sayesinde stresimiz asgari düzeyde. Sadece bu güven duygusu için bile “İyi ki Eczacıbaşılıyım!’’ diyebiliyorum.

I think it’s great that our Group makes me and my family feel valued and appreciated... Even though our line of work is in the high-risk category, we are exposed to minimal levels of stress because we are valued by the company. Just that sense of confidence is enough for me to thankful to be an member of Eczacıbaşı Group.

“Her sabah işe gitmek için heyecanla kalkıyorum.”

“Every morning, I feel excited to go to work.”

Nuray Siyahgül

Montaj İşçisi - Eczacıbaşı Yapı Gereçleri

Line Laborer - Eczacıbaşı Building Products

İşçiye değer veren, kendini her alanda iyi ve mutlu hissedebileceğiniz bir işverenle çalışmak günümüz dünyasında çok zor. Eğer Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde çalışıyorsanız alanınız ne olursa olsun hep “iyi ki” diyorsunuz. Umarım ki uzun seneler burada hizmet vermeye devam ederim. Bir kadın çalışan ve üç buçuk yaşında bir kız çocuğu annesi olarak eve gittiğimde hâlâ mutluysam ve sabah işe gitmek için heyecanla kalkıyorsam, bu Eczacıbaşı Topluluğu yöneticileri ve olanakları sayesindedir. Teşekkürler Eczacıbaşı Topluluğu Ailesi...

It is challenging in today's world to work with an employer who values their employees and makes them feel good and happy in every aspect. If you work within the Eczacıbaşı Group, you always say “what a joy” regardless of your field. I hope to continue to serve here for many years. As a female employee and a mother of a three-and-a-half-year-old daughter, if I am still happy when I go home and wake up excited to go to work in the morning, thanks to the Eczacıbaşı Group managers and the opportunities they present. Thank you to the Eczacıbaşı Group Family.

“Babamı kaybettiğim gün Eczacıbaşı’nın büyüklüğünü ve desteğini hissettim.”

“I felt the vastness and the support of the Eczacıbaşı Group when I lost my father.”

Mehmet Tezcan

Seri Üretim Tezgah İşçisi - Eczacıbaşı Yapı Gereçleri

Line Laborer - Eczacıbaşı Building Products

Ocak 2020’de, Bozüyük Eczacıbaşı Artema Fabrikası’nda sözleşmeli olarak işe başladığım ilk gün, sabah saatlerinde babamın ölüm haberini aldım. Ve o gün bana gösterilen ilgiyi gördükçe, “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” dedim. Fabrikamıza ait özel araçla evime kadar bırakıldım. Dört gün cenaze iznim verildi. Aynı gün maaş hesabıma, bir gün bile çalışmamış olmama rağmen cenaze yardımı ödemesi yapıldı. Kısacası, henüz hiçbir emeğim geçmemesine rağmen daha ilk günden büyüklüğünü ve desteğini arkamda hissettiğim için o gün bugündür gururla “İyi ki Eczacıbaşılıyım!” diyorum.

In January 2020, on the first day when I started working at the Bozüyük Eczacıbaşı Artema Factory under a contract, I received the news of my father's death earlier that morning. And as I experienced the attention shown to me that day, I said, “I’m so thrilled to be a part of the Eczacıbaşı group!” I was dropped off at home with a private car that belonged to the factory. I was granted four days off for the funeral. On the same day, although I had not even worked for a day, I received payment for funeral support in my deposit account. In short, although I had not labored at all, I felt the vastness and the support of the Eczacıbaşı Group, and since then, I say with pride, “I’m thrilled to be a member of the Eczacıbaşı Group!”