KÜLTÜR & SANAT / CULTURE & ART

Nice yıllara İKSV...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı 50 yaşında!

Happy Birthday, İKSV...

Istanbul Foundation for Culture and Arts Celebrates 50th Anniversary!

Geçmişte olduğu gibi, Türkiye kültür ve sanat yaşamının bugününe ve geleceğine katkıda bulunmak için çalışan İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 50. yaşına bu gururla adım atıyor. Yarım asırdır iz bırakan etkinliklerle yaşamlarımıza dokunan İKSV, yeni yaşını yoğun sanat etkinlikleri ve sosyal fayda gözeten projeler eşliğinde, sanatseverlerle birlikte kutluyor.

Dedicated to its mission of contributing to the current and future life of culture and arts in Istanbul as firmly today as ever before, the Istanbul Foundation for Culture and Arts (İKSV) proudly enters its 50th year. For half of a century, İKSV has been touching our lives with truly memorable events. It is now time to celebrate this auspicious anniversary together with all art enthusiasts in a wonderfully rich program of cultural events and social projects.

İKSV, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın İstanbul için kurduğu bir festival hayalinin somutlaşmasıyla, çalışmalarına 1972 yılında başladı. Vakıf bu yıl 50. kez İstanbul’un kültür ve sanat yaşamına güç vermeye hazırlanıyor.

Yolculuğuna tek bir İstanbul Festivali’yle başlayan Vakıf, aradan geçen 50 yılda güncel ve klasik müzik, sinema, sahne sanatları, güncel sanat ve tasarım alanlarında düzenlediği binlerce etkinlikte 12 milyonu aşkın izleyiciyi ağırladı. Türkiye’de festival ve bienal olgusunun yerleşmesine, benimsenmesine katkıda bulundu. Dünyanın önemli sanatçı ve topluluklarını İstanbul’da ağırladı; yurt dışında Türkiye’nin sanatsal üretimini yansıtan etkinlikler düzenledi. Kültür-sanat aracılığıyla Türkiye’nin uluslararası bağlarının güçlenmesine katkıda bulundu. Ödüller ve yapım desteklerinin yanı sıra verdiği eser siparişleriyle sanatı ve sanatçıları destekledi. Araştırmalar yürüterek, raporlar hazırlayarak ve iş birliği projeleri üreterek, kültür politikalarının geliştirilmesi, kültür yönetiminin çeşitlenmesi ve güçlenmesi için çalıştı.

İKSV began its work in 1972 with the materialization of a vision Dr. Nejat F. Eczacıbaşı dreamt up for Istanbul. This year, the Foundation is getting ready to breathe new life into Istanbul’s cultural and artistic scene for the 50th time.

The Foundation set off on its journey with a single Istanbul Festival. During the 50 years since, it has welcomed an audience of over 12 million to thousands of events across multiple disciplines including contemporary and classical music, performing arts, contemporary arts and design. It has contributed to the establishment of the concept of organized arts events in Turkey, hosted the world’s most prominent artists and groups in Istanbul, organized events showcasing Turkey’s artistic output abroad, contributed to the strengthening of Turkey’s international connections through culture and arts, and supported artists with awards, sponsorships and commissions. İKSV has also played a key role both in the production of culture and art and the development of sustainable cultural policies through participation in international and local co-productions, and studies aimed at supporting policy decisions involving culture and the arts.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı

“Önümüzdeki dönemde en önemli odak noktamız, yarının kültür ve sanatının yeşermesi için gerekli ortamı yaratmak olacak.”

İKSV Chairperson Bülent Eczacıbaşı

“Going forward, our main focus will be the creation of the right climate to nourish the growth of tomorrow’s arts and culture.”

50. yılını kutlayan İKSV’nin geleceğe yönelik planları hakkında açıklamalarda bulunan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul’un zengin ve renkli bir kültür-sanat yaşamına sahip olmasının, hem yaratıcı düşüncenin gelişmesi, hem de toplumun ve bireylerin nefes alması, daha mutlu olması için büyük önem taşıdığına gönülden inandıklarını söyledi. Kültür ve sanat alanında çok güçlü bir geleneği olan ülkemizin, üretkenliği ve yaratıcılığıyla dünya çapında öne çıkması için İKSV gibi kültür kurumlarına önemli görevler düştüğünün altını çizen Bülent Eczacıbaşı, “Bu yolda en güçlü kaynağımız da gençler.” dedi.

İKSV’nin 50. yılında, geçmişte ülkemize kazandırdıklarından aldığı güçle, geleceğe dair hayallerine odaklandığını vurgulayan Bülent Eczacıbaşı, “Önümüzdeki dönemde başarılı genç sanatçıları ödüllendirmeye, desteklemeye, onlara alan açmaya devam edeceğiz. Gençleri çalışmalarımıza daha fazla dâhil etmek için uğraş vereceğiz. Gençlerin hayatlarına kültür ve sanatla umut ve ilham katmayı çok önemsiyor, yeni üretimleri desteklemenin bu yönde büyük önem taşıdığına inanıyoruz. 50. yılımızda bunun için yeni girişimler de başlatıyoruz. Önümüzdeki dönemde en önemli odak noktamız, hem sanatçı hem de izleyici gelişimini destekleyerek yarının kültür ve sanatının yeşermesi için gerekli ortamı yaratmak olacak.” diye konuştu.

Speaking about the future plans of İKSV celebrating its 50th anniversary this year, İKSV Chairperson Bülent Eczacıbaşı expressed his wholehearted conviction in the importance of enriching Istanbul with diverse opportunities in culture and arts, for the sake of creative thought and overall happiness of the society and individuals. He further stated that it was up to cultural institutions like İKSV to make sure that our country, with its strong tradition of culture and arts, came forth on the global stage with its productivity and creativity.

“Our main resource in this endeavor is the youth”, he said, adding that in its 50th year, İKSV focused on its dreams of the future, while drawing strength from its accomplishments in the past. “In the period ahead, we will continue to support, reward and make space for successful young artists. We will make every effort to include the youth more intensely in our work. We are very serious about inspiring and encouraging the youth through culture and the arts and we believe that it is very important to support new creative efforts to that end. In our 50th year, we are launching new initiatives in line with that goal. Going forward, our main focus will be the creation of the right climate to nourish the growth of tomorrow’s arts and culture by supporting the development of both the artists and the audiences.”

İKSV'nin kuruluş hikâyesi

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Vakfın kuruluş hikâyesini anlatıyor…

Foundation of İKSV

İKSV Chairperson Bülent Eczacıbaşı relates the story of the Foundation’s establishment...

Ev sahibi Nejat Bey

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın festivalleri nasıl sahiplendiğinin hikâyesini İKSV Mütevelliler Kurulu Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Eski Yönetim Kurulu Üyesi Münir Ekonomi ve müzik yazarı ve öğretim görevlisi Evin İlyasoğlu anlatıyor.

The perfect host Dr. Nejat F. Eczacıbaşı

The Head of İKSV’s Board of Trustees and Former Board Member of Eczacıbaşı Holding Prof. Dr. Münir Ekonomi and, music critic and university lecturer Evin İlyasoğlu talk about Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’s fervent commitment to cultural festivals.

Sabırlı olmak lazım

İstanbul Müzik Festivali’nin ilk yıllarını ve festivalin kalıcı ve yerleşik bir yapılanmaya kavuşması için yürütülen çalışmaları Halkla İlişkiler Uzmanı Betûl Mardin anlatıyor.

Patience is the key

Public Relations Expert Betûl Mardin talks about the early years of the Istanbul Music Festival, and all the work that went into developing the festival into an established and abiding presence in the cultural and artistic life of the city.

Kültür şehrine dönüşen İstanbul

İKSV’nin varlığıyla birlikte İstanbul’un nasıl kültür ve sanat şehrine dönüştüğünü ve bu alanda yapılan çalışmaların Türkiye’nin tanıtımına yaptığı katkıları sanatçı ve yazar Zülfü Livaneli anlatıyor.

Istanbul becoming a city of culture

Musician, author, poet and politician Zülfü Livaneli shares his views on the presence and influence of İKSV transforming Istanbul into a city of culture and art while contributing towards the promotion of Turkey abroad.

İKSV’den 50. yaşına özel etkinlikler

İKSV 50. yaşını tüm yıla yayılacak film gösterimleri, konserler, sergiler, gösteriler, atölye çalışmaları, söyleşiler ve farklı etkinliklerle kutluyor.

50th anniversary events at İKSV

İKSV is celebrating its 50th anniversary with an events program including film screenings, concerts, exhibitions, shows, workshops, talks spread throughout the year.

İstanbul Film, Müzik, Caz ve Tiyatro Festivalleri 2022 yılı boyunca şehirde festival havası estirecek. Filmekimi sonbaharda sinemaları şenlendirecek. Venedik Sanat Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu ve İstanbul Bienali bir kez daha Türkiye’yi uluslararası sanat gündeminin merkezine taşıyacak.

Nejat Eczacıbaşı Binası’nda yer alan Salon İKSV de iki yıllık aranın ardından mart ayında yeniden kapılarını açtı. Salon ayrıca, haziran ayında gerçekleşecek iki günlük Gezgin Salon festivaliyle Parkorman’a taşınacak. İKSV Alt Kat da seneye yayılan etkinlikleriyle gençlerin ve çocukların sanatsal gelişimine katkı sağlamayı sürdürecek.

Zürih Balesi ve Nick Cave & The Bad Seeds konuklar arasında

İKSV ve Zorlu PSM iş birliğinde, Anna Karenina balesiyle izleyicilerle buluşacak Zürih Balesi ve 2018 yılında verdiği efsane konser hâlâ hafızalardan çıkmayan Nick Cave & The Bad Seeds de İKSV’nin 50. yılındaki konukları arasında yer alacak.

İki yeni tiyatro prodüksiyonu sahnelerle buluşacak

İKSV, 50. yılında iki yeni tiyatro prodüksiyonunu hayata geçiriyor. Özen Yula’nın yönetmenliğini üstlendiği “Alelade Aşıklardan Farkımız”, Sabahattin Ali ve Aliye Ali’nin birbirlerine yazdıkları mektuplardan yola çıkan bir ‘müzikli tiyatral gösteri’ olacak.

İKSV, ID İletişim ve Zorlu PSM ortak yapımcılığında hazırlanan, Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın unutulmaz eserine çağdaş bir yaklaşım sunacak. Her iki gösteri de 2022 sonbaharında prömiyer yapacak.

All through 2022, the city will feel very festive with the Istanbul Film, Music, Jazz and Theater Festivals. Filmekimi will bring joy to the city’s cinema halls in the autumn. The Turkish Pavillion at la Biennale di Venezia and the Istanbul Biennial will once again place Turkey in the center of the international arts agenda.

Housed in the Nejat Eczacıbaşı Building, Salon İKSV reopened its doors in March after a hiatus of two years. Salon will move to Parkorman for the occasion of the 2-day long festival Gezgin Salon in June. İKSV Alt Kat will continue to support the artistic development of children and the youth with a year-round program of events.

Zürich Ballet and Nick Cave & The Bad Seeds are among the guests

İKSV and Zorlu PSM are collaborating to bring the Zurich Ballet’s production of Anna Karenina as part of the 50th-anniversary celebrations. Still remembered for the legendary concert they gave in Istanbul in 2018, Nick Cave & The Bad Seeds will also be among İKSV’s guests in its 50th year.

Two new theater productions

İKSV is producing two new theater show in its 50th year. Directed by Özen Yula, “Alelade Aşıklardan Farkımız” is a “musical theater piece” based on the letters between Sabahattin Ali and Aliye Ali.

Co-produced by İKSV, ID İletişim and Zorlu PSM and directed by Serdar Biliş, “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” is a contemporary rendition of Ahmet Hamdi Tanpınar’s unforgettable masterpiece. Both productions will open in autumn 2022.

İKSV 50. yıl kutlamasına herkes davetli!

İKSV, 50. yılını 5 Haziran Pazar akşamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Haliç’te gerçekleştireceği bir konserle kutlayacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konser tüm İstanbulluların katılımına açık olacak. İKSV, haziran ve temmuz aylarında Beylikdüzü’nden Yıldız Parkı’na, Küçükçekmece’den Müze Gazhane’ye İstanbul’un farklı park ve açık hava mekânlarında düzenleyeceği ücretsiz klasik müzik ve caz konserleriyle İstanbullularla buluşmaya devam edecek.

Everyone’s invited to the İKSV’s 50th birthday party!

İKSV will be celebrating its 50th anniversary with a concert co-hosted by Istanbul Metropolitan Municipality in Haliç on the evening of Sunday, June 5. The concert will be free of charge and open to all Istanbulites. İKSV will continue to meet the locals at free concerts of classical music and jazz organized in parks and open-air venues at various locations from Beylikdüzü to Yıldız Park, Küçükçekmece and Müze Gazhane throughout June and July.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner

“Eczacıbaşı Genç Bilet projesi sayesinde İKSV’nin tüm etkinliklerindeki öğrenci biletleri 10 TL olacak ve 25 bin öğrenci bu projeyle kültür-sanatla buluşacak.”

İKSV General Director Görgün Taner

“With the Eczacıbaşı Youth Ticket project, student tickets at all events organized by İKSV will be priced at 10 TRY. Thanks to the project, 25,000 students will have increased access to culture and arts.”

İKSV 50. yılında sosyal projelere de odaklanıyor

Türkiye’deki kültür-sanat yaşamını güçlendirmek amacıyla kurulan İKSV, yeni yaşında önemli sosyal projeleri hayata geçiriyor. Kültür-sanatın yarınına da iz bırakan İKSV, 2022 yılında farklı destek, teşvik ve ödüller aracılığıyla kültür-sanat alanına 15 milyon TL’ye yakın katkı aktarmayı hedefliyor.

İKSV is focusing on social projects in its 50th year

Established to enrich the cultural and artistic life of Turkey, İKSV is realizing a number of important social projects to honor its 50th anniversary.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 50. yılında toplumsal faydaya yönelik faaliyetlerine de hız veriyor. İKSV’nin 10. Kültür Politikaları Raporu, toplumsal cinsiyet eşitliğini odak noktasına alıyor.

İKSV gelecek için çalışmalarını sürdürürken, adımlarını sosyal faydayı gözeterek, ekolojiyi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini odağa alan bir yaklaşımla atıyor. İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları departmanı tarafından bu yıl yayımlanacak, Prof. Dr. Itır Erhart’ın kaleme aldığı raporda, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki tartışmaların kültür-sanat dünyamızdaki izdüşümü incelenecek.

Eczacıbaşı desteğiyle bu yıl tüm İKSV etkinliklerinde öğrenci biletleri 10 TL

2022’de 80. yaşını kutlayan Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle bu yıl İKSV’nin tüm etkinliklerindeki öğrenci biletleri 10 TL oldu. Gençler, sanata daha kolay erişebilmelerine katkı sağlamayı amaçlayan Eczacıbaşı Genç Bilet projesiyle, İKSV’nin bu yıl düzenleyeceği etkinliklerde öğrenci biletlerini 10 TL’ye satın alabiliyor.

The Istanbul Foundation for Culture and Arts is spurring its activities for the social good in its 50th year. İKSV’s 10th Cultural Policies Report focuses on gender equality.

As İKSV continues to work towards a better future, its actions and approach are based on prioritizing the social good with a focus on ecology and gender equality. The annual report published by the İKSV Cultural Policy Studies Department will be written by Prof. Dr. Itır Erhart and analyze the reflection of the current debate on gender equality in the world of culture and arts.

With the support of Eczacıbaşı, student tickets to all İKSV events priced at 10 TRY this year

With the support of the Eczacıbaşı Group celebrating its 80th anniversary in 2022, student tickets to all İKSV events have been priced at 10 TRY this year. Thanks to the Eczacıbaşı Youth Ticket project providing the youth with easy access to the arts, young people will be able to purchase student tickets to İKSV events for 10 TRY this year.

Binlerce etkinlikte 12 milyonu aşkın izleyici

1000’i aşkın kişi, kurum ve kuruluşla iş birliği

80’den fazlası ilk defa İKSV tarafından kullanılan 320 farklı mekânda etkinlik

6700’ü aşkın yapıtın ilk gösterimi

İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımcılığında 31’i yerli ve 11’i uluslararası olmak üzere toplam 41 proje

İstanbul Müzik Festivali eser siparişleri kapsamında 20 yeni klasik müzik eseri

İstanbul Bienali kapsamında 686 yeni güncel sanat eserinin prodüksiyonu

İstanbul Tasarım Bienali kapsamında 262 yeni tasarım/mimarlık projesinin prodüksiyonu

Venedik Bienali Uluslararası Sanat ve Mimarlık sergileri Türkiye Pavyonu için 7 güncel sanat eseri ve 4 mimarlık projesinin prodüksiyonu

Paris Cité des Arts Türkiye Atölyesi’ne konuk olan 47 genç sanatçı

Yurt dışında Türkiye’nin kültür-sanat üretiminin sergilendiği 300’ü aşkın etkinlik

Kültür politikaları alanında 9 rapor, 10 politika metni, kültür yönetimi alanındaki 5 eğitim programına ülke genelinden 170 katılımcı

İKSV Alt Kat’ın düzenlediği 600’e yakın etkinlikte, 7500’ü aşkın çocuk ve gence doğrudan erişim

Farklı konulara odaklanan 58 kitap

An audience of over 12 million at thousands of events

Collaborations with over 1000 individuals, institutions and organizations

Events organized in 320 different venues. More than 80 of these venues had never been used for a similar purpose before the İKSV event

First showings of over 6700 works

41 projects (including 31 local and 11 international productions) co-produced by the Istanbul Theater Festival

20 new pieces of classical music commissioned by the Istanbul Music Festival

Production of 686 new works of contemporary art as part of the Istanbul Biennial

Production of 262 new projects of design/architecture as part of the Istanbul Biennial

Production of 7 works of contemporary art and 4 architecture projects for the Pavillion of Turkey at la Bienale di Venezia International Art and Architecture exhibitions

47 young artists hosted by Paris Cité des Arts Turkey Workshop

Over 300 events showcasing Turkey’s cultural and artistic output abroad

9 reports and 10 policy texts in cultural policy studies, 170 participants from across the country in 5 training programs in cultural management

Direct engagement with over 7500 children and youth at nearly 600 events organized by İKSV Alt Kat

58 books focusing on a variety of topics