SPOR / SPORT

80. yılda 80. kupa geldi

Eczacıbaşı Dynavit, CEV Kupası şampiyonu oldu

80th cup on the 80th anniversary

Eczacıbaşı Dynavit won the CEV Cup

Eczacıbaşı Spor Kulübü, 2021-2022 sezonundaki Avrupa yolculuğunu CEV Kupası şampiyonluğuyla tamamladı. CEV Kupası’nı 2018 yılının ardından ikinci kez kazanma başarısı gösteren Eczacıbaşı Dynavit Kadın Voleybol Takımı, Eczacıbaşı Topluluğu’nun 80. yaşını, tarihinde aldığı 80. kupayla kutladı. Takımın bu başarısı, tüm Türkiye’ye gurur yaşattı.

The Eczacıbaşı Sports Club completed its European journey in the 2021-2022 season by winning the champion title at the CEV Cup. Winner of the trophy for the second time since 2018, Eczacıbaşı Dynavit Women’s Volleyball Team celebrated its 80th anniversary with this 80th cup of its lifetime. The entire country was elated with pride.

Kadın voleybolunun öncü takımı Eczacıbaşı Dynavit, Avrupa’daki başarı geleneğini sürdürerek CEV Kupası’nda 2021-2022 sezonu şampiyonu oldu. Final maçlarında Alman ekip Allianz MTV Stuttgart ile karşılaşan “Atatürk’ün Kızları”, ilk maçta 3-1 yendikleri rakiplerini ikinci maçta da geçerek müzelerine bir kupa daha eklemiş oldu.

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın da Eczacıbaşı Dynavit’i desteklemek için salona geldikleri karşılaşmada voleybolcularımız, bu sezonun “#SonunaKadar-#AllTheWay” mottosuna uygun şekilde maçın başından sonuna kadar çok başarılı performans göstererek kupayı kazandı. Karşılaşma sonrasında “MVP-En Değerli Oyuncu Ödülü” ise Eczacıbaşı Dynavit’in başarılı oyuncusu Maja Ognjenovic'e takdim edildi.

As the top team in women’s volleyball, Eczacıbaşı Dynavit maintained its streak of success in Europe and became the winner of the CEV Cup in the 2021-2022 season. Playing against the German team Allianz MTV Stuttgart, “Daughters of Atatürk” had already won 3:1 in the home match and needed to win two sets in this match which they easily managed, and brought home the cup.

Turkish citizens living in Germany were there to support Eczacıbaşı Dynavit. Upholding this season’s motto “#AllTheWay”, the players performed brilliantly throughout the entire match and Maja Ognjenovic was awarded as the MVP (Most Valuable Player) of the game.

Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı Faruk Eczacıbaşı

“Şampiyonluğu sonuna kadar hak ettik.”

Büyük başarının ardından bir açıklama yapan Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı Faruk Eczacıbaşı, 80. yılda 80. kupa geldiği için çok mutlu olduklarını belirterek, “2018’de almış olduğumuz CEV Kupası’nı bir kez daha müzemize koyabildiğimiz için hepimiz çok mutluyuz. Şampiyonluğu sonuna kadar hak ettiğimizi düşünüyorum. Aldığımız bu Avrupa Kupası’yla birlikte çıtayı yeniden yükseltmeye devam ederek, yeni kupalar hedefiyle yeni başarılara imza atacağımıza emin olabilirsiniz.” diye konuştu.

Eczacıbaşı Sports Club President Faruk Eczacıbaşı

“We have fully deserved the championship title.”

In his statement following this major feat, Eczacıbaşı Sports Club President Faruk Eczacıbaşı expressed the great joy of receiving the club’s 80th cup in its 80th anniversary. “We are very happy to welcome once again to our museum the CEV Cup which we had previously received in 2018. I believe that we have fully deserved this championship title. I assure you that with the addition of this latest European Cup, we will continue to raise the bar and make dynamic strides towards new cups and new accomplishments.”

Başantrenör Ferhat Akbaş:

“Oyuncularımızı, teknik ekibimizi ve yönetimimizi kutluyorum.”

Çok uzun bir çalışma sonrasında bu kupayı aldıklarını ifade eden Eczacıbaşı Dynavit Başantrenörü Ferhat Akbaş ise CEV Kupası’nın bu sezon kazandıkları ilk kupa olduğunu söyleyerek, “Kupanın en büyük mimarları tabii ki oyuncularımız. Yönetimimizin çok ilgisi oldu bu süreçte, oyuncularımızı, teknik ekibimizi ve yönetimimizi kutluyorum. Türkiye’ye, tüm voleybol ailesine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Head Coach Ferhat Akbaş:

“My heartfelt congratulations go to our players, technical crew and management.”

Eczacıbaşı Dynavit Head Coach Ferhat Akbaş stated that this cup was won at the end of a long and arduous path of hard work and the CEV Cup was the first cup of the season. “The main architects of this success are of course the players. The management has been closely involved and supportive throughout the process. My heartfelt congratulations go to our players, technical crew and management. We would like to thank Turkey and the entire volleyball family.”

Simge Aköz

Takım eşkaptanı / Team co-captain

“Bu kupa bizim için önemli olduğu kadar, kadınlarımız için de çok önemli.”

“This cup means a lot not just to us but to all women in Turkey.”

Tijana Boskovic

Takım eşkaptanı / Team co-captain

“Takım halinde gösterdiğimiz performanstan gurur duyuyorum.”

“I am proud of our performance as a team.”

Takım oyuncuları büyük başarının gururunu yaşıyor…

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda büyük coşkuyla karşılanan ve tüm ülkeye gurur yaşatan Eczacıbaşı Dynavit’in kaptanlarından Tijana Boskovic, kupayı ikinci kez İstanbul’a getirdikleri için çok mutlu olduklarını belirtti. Bu başarı için çok çalıştıklarını ifade eden Boskovic, şampiyonlukla ilgili şöyle konuştu: “Takım halinde gösterdiğimiz performanstan gurur duyuyorum. Bu başarılı performansımızı sezon sonuna kadar sürdüreceğimize ve başarılar elde etmeye devam edeceğimize inanıyorum.”

Şampiyon takımın kaptanlarından Simge Aköz de çok büyük bir emeğin sonunda kupaya ulaştıklarını aktarırken, duygularını şu şekilde ifade etti: “Çok zorlu bir periyodun ardından finali kazandık. Kupayı kazanmak bizim için çok önemliydi. Takımın her bir bireyi mükemmel iş yaptı, herkes katkı sağladı. Bu kupayı kazanma sözü vermiştik, bu başarıya ulaştığımız için de çok mutluyuz. Bu kupa bizim için önemli olduğu kadar, kadınlarımız için de çok önemli, bu kupayı tekrardan Türkiye’ye getirdiğimiz için çok mutluyuz. Bizi destekleyen ve güvenen herkese çok teşekkür ederiz.”

Bu kupayı sezon başından beri hedeflediklerini belirten Maja Ognjenovic ise Türkiye Kupası ve Türkiye Ligi’nde oynayacakları kupaları da hedeflediklerini ifade etti. Yıldız oyuncu Ognjenovic, “Bu ilk kupa, gerçekten çok mutluyuz. Stuttgart’taki böyle bir atmosferde kazandığımız için çok mutluyuz.” dedi.

Takımın başarılı isimlerinden Beyza Arıcı da çok mutlu olduğunu söyleyerek, “Tüm takımımı ve kulübümü, burada bizimle olan, olamayan herkesi tebrik etmek istiyorum. Şampiyonluk bir oyuncunun alabileceği en güzel ödül. Hem ülkemiz hem kulübümüz adına kupayı kaldırmak bizim için onur verici ve tamamlayıcı bir güç. Kupayı kazanmış olmamızdan ötürü çok gururluyum.” diye konuştu.

Takımın yıldız oyuncularından Hande Baladın ise maçla ilgili yaptığı açıklamada, 2018’den sonra CEV Kupası’nı tekrar ülkeye getirdikleri için çok mutlu olduklarını belirterek, “Sezon başından itibaren her geçen gün performansımızı artırarak maçlarımızı oynamaya devam ederken, sezon başında koyduğumuz hedeflerden bir tanesini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sezon sonuna yaklaşırken, başarımızı kupayla taçlandırmak, ileriki süreçte oynayacağımız maçlarımız için bizi daha da motive etti. Önümüzde oynayacağımız lig maçları ve play-off maçları için savaşarak, kalan kupaları Eczacıbaşı Ailemize kazandırmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Herkesin çok büyük bir emeği var. Bütün takım arkadaşlarımı tebrik ediyorum.” dedi.

Eczacıbaşı Dynavit, “Barışa Bir Şans Ver” tişörtleriyle ısındı

İstanbul’daki ilk maçta sahaya Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünün bulunduğu pankartla çıkan Eczacıbaşı Dynavit, Almanya’daki karşılaşma öncesinde ise sporun birleştirici gücünü ve savaş karşıtı duruşunu vurgulamak için John Lennon’ın “Give Peace a Chance” şarkısından hareketle “Give Peace a Chance” (Barışa Bir Şans Ver) yazılı tişörtlerle ısındı. Eczacıbaşı Dynavit oyuncularının ısınma tişörtleri, salondaki tüm taraftarlardan alkış aldı.

Team players are immensely proud of their brilliant achievement….

Eczacıbaşı Dynavit arrived at Istanbul Sabiha Gökçen Airport to an exuberant welcome. One of the team’s captains Tijana Boskovic shared that they were extremely happy about bringing the cup to Turkey for the second time, and that they had worked really hard for this result. About the championship title, she said: “I am proud of our performance as a team, and I believe that we will keep it up till the end of the season and continue to excel.”

Another team captain Simge Aköz also expressed that winning the cup was the outcome of hard and steadfast efforts. She further shared: “We won the finals at the end of a very challenging process. Winning the cup was very important for us. Every single individual in the team absolutely excelled and everyone contributed. We had made a promise to win this cup and we are very happy to have accomplished it. This cup means a lot not just to us but to all women in Turkey. We are very happy to bring this cup home for the second time. We want to thank everyone who trusted and supported us.”

Maja Ognjenovic remarked that this cup had been the team’s goal since the beginning of the season and going forward, the team’s future goals include winning the Turkey Cup and other cups in the Turkey League. The star player Ognjenovic said: “This is the first cup. We are truly delighted. We are very happy to have won in such a setting like Stuttgart.”

Another outstanding player Beyza Arıcı also expressed her joy and said: “I want to congratulate my team and club, and everyone who is here and could not be here with us today. Championship title is the finest reward a player can get. Holding the cup on behalf our country and our club is a great honor for us and a unifying force. I am immensely proud of having won the cup.”

Another star player Hande Baladın said that she was very happy to be bringing home the CEV Cup once again after 2018. “Since the beginning of the season, we have improved our performance every day. With this Cup, we achieved one of the goals we set for ourselves at the beginning of the season. As we approach the end of the season, crowning our success with this cup has motivated us for the games ahead. We are going to continue to battle in the league matches and play-offs, and do our absolute best to win the remaining cups for our Eczacıbaşı family. Everyone has worked really hard. I congratulate all my teammates.”

Eczacıbaşı Dynavit warmed up in “Give Peace a Chance” t-shirts

For their first match in Istanbul, Eczacıbaşı Dynavit had made their entrance with a banner that read “Peace at Home, Peace in the World”, the famous statement by Mustafa Kemal Atatürk, the founder of our Republic. Before the match in Germany, the team warmed up in t-shirts displaying the lyrics of John Lennon’s song “Give Peace a Chance” to highlight the unifying power of sports and the team’s anti-war stance. Eczacıbaşı Dynavit players’ warm-up t-shirts were applauded by all the supporters in the hall.

80. kupasını alan Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün tarihi başarılarla dolu…

Kazandığı CEV şampiyonluğuyla kupa sayısını 80’e çıkaran Eczacıbaşı Dynavit’in müzesini, yoğun emeklerle kazanılmış ödüller süslüyor.

The proud winner of its 80th cup, Eczacıbaşı Sports Club has a long history of success…

Eczacıbaşı Dynavit’s winning of the CEV championship title this year has brought the number of cups won by the club to 80. The museum of Eczacıbaşı Dynavit is home to many awards won through dedicated efforts.

28

Türkiye Şampiyonluğu

National championships

2

FIVB Dünya Şampiyonluğu

FIVB World Championships

1

CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu

CEV Champions League Championship

2

CEV Kupası Şampiyonluğu

CEV Cups

1

Avrupa Kupa Galipleri Kupası Şampiyonluğu

European Cup Winners’ Cup

5

Türkiye Şampiyonlar Kupası Şampiyonluğu

Turkish Championship Cups

9

Türkiye Kupası Şampiyonluğu

Turkish Cup Championships

3

Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu

Presidential Cup Championships

6

Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Kupası Şampiyonluğu

Physical Education General Directorate Cup Championship

23

Altyapı Türkiye Şampiyonluğu

Youth Team Turkish Championships