SPOR / SPORTS


Türk voleybolunun dünyadaki sesi

Eczacıbaşı Spor Kulübü

Turkish volleyball's international voice

Eczacıbaşı Sports Club

1966 yılında güçlü bir inançla, Türk gencini sporla tanıştırma ve toplumsal gelişime katkıda bulunma amacıyla kurulan Eczacıbaşı Spor Kulübü, o günden bu yana binlerce sporcu yetiştirmenin yanı sıra ülkemizin sporda dünya standartlarına ulaşmasında çok önemli bir rol üstlendi. Bugün çalışmalarını tümüyle kadın voleyboluna yönelik olarak sürdüren Eczacıbaşı Spor Kulübü, kazandığı uluslararası başarılarla Türk voleybolunun sesini tüm dünyaya ulaştırıyor.

The Eczacıbaşı Sports Club was founded in 1966 to fulfill a dream: contributing to social progress by introducing young people in Turkey to sports. In subsequent years, the Club not only trained thousands of athletes, it also assumed the important role of raising the quality of sports in Turkey to international levels. Today, the Eczacıbaşı Sports Club is focused exclusively on women's volleyball, and its international achievements in this field have helped to convey the voice of Turkish volleyball throughout the world.


Eczacıbaşı Topluluğu’nun kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı ve kardeşi Şakir Eczacıbaşı, Türkiye’nin spor alanında güreş dışındaki dallarda dünya ölçüsünde varlık gösterememesinin bir kader olmadığına inanıyorlardı. Türk gençliğinin, yeterli imkânlar sağlandığında potansiyelini ortaya çıkarabileceğine ve ülke sporunu dünya çapında varlık gösterebilecek noktaya getirebileceğine inanan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı ve Şakir Eczacıbaşı, çağdaş yönetim ilkelerinin uygulandığı, spor salonu gibi fiziki yatırımlarla birlikte teknik kadro ve oyunculara yapılan yatırımlara ağırlık verilen ve altyapıdan genç kadroların yetiştiği bir spor yuvası inşa ederek bu alanda Türkiye’ye öncülük etti.

Basketbol, voleybol ve masa tenisinde Türk spor tarihinin en değerli sporcularını yetiştiren Kulüp, 1996’dan itibaren sadece kadın voleyboluna yöneldi. 1999’da kazandığı Avrupa Kupa Galipleri Kupası ile Türkiye’ye voleybolda ilk Avrupa Şampiyonluk Kupası’nı getiren Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, 2015 yılında Avrupa Şampiyonlar Ligi, 2015 ve 2016’da ise üst üste iki kez Dünya Şampiyonluğu elde ederek Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

Binlerce voleybolcu yetiştiren öncü bir kulüp

Kulübün Türk sporuna verdiği emekler, sadece uluslararası alanda kazandığı kupalar ve madalyalarla değil, günümüzde Türk sporunun en başarılı branşlarından biri olan Türk voleyboluna kazandırmış olduğu oyuncular ve bu sporcuların elde ettiği milli başarılarla da taçlandı. Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı’nın 2003 yılında elde ettiği Avrupa ikinciliğinde, 2012’de ilk defa katıldığı Olimpiyat Oyunları’nda ve 2020 yılında Tokyo vizesi aldığı Olimpiyat Oyunları elemelerinde yer alan kadroların her birinde, Eczacıbaşı kültüründen yetişmiş sporcular, antrenörler ve yöneticiler yer aldı.

Sayısız kız çocuğuna özel lise ve üniversite eğitimi için voleybol aracılığıyla özel burs kazandıran Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün, kendi voleybol programları ile yetiştirdiği lisanslı voleybol oyuncularının sayısı 2021 itibariyle 11.000’i aştı. Eczacıbaşı Spor Kulübü, 2016 yılında ES Voleybol Spor Kulübü ile birlikte “Geleceğe Smaç” projesini başlattı. Sporun kadınlar ve kız çocukları için daha ulaşılabilir olmasını sağlamayı ve voleybol yoluyla genç kızları hayata kazandırmayı hedefleyen bu proje kapsamında, 2020 yılına kadar üç bin genç kız voleybolla tanışma fırsatı buldu. Geleceğe Smaç voleybol okulları, Türkiye genelinde sekiz farklı ilde toplam 17 kampüsle faaliyetlerini sürdürüyor.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, founder of the Eczacıbaşı Group, and his brother Şakir Eczacıbaşı believed that Turkey's inability to train world-class athletes in any discipline other than wrestling was not a matter of fate. On the contrary, they believed that if Turkish youth were given sufficient opportunities, their potential would emerge and Turkey would be able to develop the quality and presence of its sports in the global arena. Accordingly, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı and Şakir Eczacıbaşı decided to establish a sports club that not only had modern, well-equipped sports facilities but also professional management principles and a commitment to training future players through investments in technical staff and young players on development teams. It was the first club in Turkey to do this.

After training some of the best basketball, volleyball and table tennis players in Turkey's sports history, the Club decided to focus exclusively on women's volleyball in 1996. In 1999, Eczacıbaşı Women’s Volleyball Team won the “European Cup Winners’ Cup”, making it the first Turkish volleyball team to bring home a European championship cup. In 2015 and 2016, the Club won the FIVB Women’s Clubs World Championship two years in a row, the first team in the history of this championship to do so.

A pioneer of women's volleyball development teams

The contributions the Club has made to Turkish sports encompass more than international cups and medals; more fundamentally, the Club has contributed to the development of women's volleyball – now one of the most successful branches of Turkish sports – as well as to the development of highly talented women volleyball players, many of whom have played on Turkey's successful national teams. Players, trainers and managers from the Eczacıbaşı Sports Club participated on the national teams that played in the European final in 2003, for example, that became the first to compete in the Olympic Games in 2012, and, more recently, that qualified for the 2020 Olympic Games in Tokyo.

Through its development program, the Eczacıbaşı Sports Club has helped countless girls obtain scholarships at private high schools and universities; the number of licensed players trained in the Club's development programs has exceeded 11 thousand. Moreover, in 2016 the Club started a program called "Future Spike" in collaboration with the ES Volleyball Sports Club aimed at increasing young girls' access to sports and encouraging them to take up volleyball. Since then, the program has introduced as many as three thousand young girls to volleyball through volleyball programs on 17 campuses in eight different provinces.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden onurlandıran ödül

Eczacıbaşı Spor Kulübü, kadın voleybolunda dünyanın öncü kulüplerinden olması, binlerce genç kıza voleybol oynama imkânı sunması ve kadınların spordaki varlığını artırmaya yönelik 50 seneyi aşkın çabası karşılığında, 2018 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Kadınlar ve Spor Dünya Ödülü’ne layık görüldü. IOC ödülünü ilk kez Türkiye’den bir aday kazanırken, kulüp olarak dünyada bu ödülün ilk sahibi de Eczacıbaşı Spor Kulübü oldu.

Inspiring commendation from the International Olympic Committee

In 2018 the Eczacıbaşı Sports Club was awarded the International Olympic Committee's Women and Sports World Trophy for its success in international women’s volleyball, for creating opportunities for thousands of young girls to play volleyball, and for striving to increase the presence of women in sports over more than 50 years. It was the first time ever since the award’s launch in 2000 that a sports club received this trophy, the most prestigious worldwide in the field of women and sports.

“Kadınların gücüne inanıyoruz!”

“We believe in the power of women!”

FARUK ECZACIBAŞI

Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı

Eczacıbaşı Sports Club President

Eczacıbaşı Spor Kulübü 1966 yılından bu yana Türk sporuna hizmet ediyor. Bu, özel sektörün spora verdiği en uzun süreli desteklerden biri. Bu desteğin kaynağında ve hedefinde ne var?

50 yılı aşkın süredir Türk voleyboluna destek vermekten gurur duyuyoruz. Spora olan desteğimizin temellerinden biri, kadınların gücüne olan inancımız. Yıllardır yaptığımız yatırımların karşılığında binlerce kız çocuğunun güçlü bireyler olarak hayata hazırlanmasına katkı sağladık. Hedefimiz, bu sayıyı sürekli artırmak. Takımımızla kazandığımız maçlar, kupalar elbette bizleri mutlu ediyor, ancak bir kız çocuğunun hayatına dokunmanın, ona katkı sağlamanın yaşattığı duygu paha biçilemez. Bu doğrultuda Türk voleyboluna olan desteğimizi sürdüreceğiz. Daha nice başarılar elde edeceğimize inanıyorum.

Kulübün 55 yıllık tarihindeki en özel an ve anılar sizce hangileri?

Kazandığımız her maç bize güzel anılar yaşatıyor. Hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada önemli başarılar elde ettik. 28 Türkiye şampiyonluğumuz, iki FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğumuz ile müzemizde birçok kupamız var. Tüm bu başarıların bizlere yaşattığı duygular çok farklı, fakat Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin bize layık gördüğü “IOC Kadınlar ve Spor Dünya Ödülü”nün yeri bizde apayrı. Uzun yıllardır kadınlara ve spora verdiğimiz desteklerin bu özel ödül ile taçlandırılması en unutulmaz anılarımızdan biri oldu. 1966 yılında güzel bir amaçla yola çıktığından beri Eczacıbaşı hedefinden hiç şaşmadı. Misyonumuza bağlı kalarak nesiller boyu spora ve kadınların spor yoluyla güçlenmesine destek verdik. Emeklerimizin karşılığını bu önemli ödülle almak bizim için çok gurur verici bir olay. Bu ödül sayesinde uluslararası arenada projelerimizi duyurduk ve belki de birçoklarına örnek olduk. Kadınların gücüne inanıyoruz ve onları desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.

Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün uluslararası misyonu ve bu alanda gerek Türkiye’ye gerekse Topluluğa sağladığı katkılar için ne söyleyebilirsiniz?

Eczacıbaşı Spor Kulübü, günümüzde dünyada adı voleybol efsanesi olarak anılan kulüplerden biri. Yetiştirdiğimiz sporcular ve elde ettiğimiz başarılarla sadece Eczacıbaşı’nın adını değil, Türkiye’nin de adını uluslararası platformlarda duyuruyoruz. Kulübümüzün 55 yıldır voleybola verdiği desteğin, Türk voleybolunun bugün dünyada söz sahibi olmasında büyük pay sahibi olmasından büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz.

The Eczacıbaşı Sports Club has contributed to the development of sports in Turkey since 1966. Very few private sector institutions have supported sports for so long. What's driving this support and what are you aiming for?

We're proud to have supported Turkish volleyball for more than 50 years and the reason we've done so is our belief in the power of women. The investments we've made in this sport over the years have helped thousands of young girls to become strong individuals in life. Of course we're thrilled when our teams win games and cups, but it's not equal to the feeling you get from empowering countless girls and contributing to the quality of their future. For this reason we'll continue to provide support to women's volleyball, and I'm sure we'll have many more achievements in the future.

Which moments and memories of the Club’s 55-year history are particularly special for you?

Every game that we've won leaves us with a wonderful memory. We've achieved great things in both Turkey and the international arena. We've won 28 National Championships, 2 FIVB World Clubs Championships, and numerous cups in the Champions League. All of these achievements were great moments, but the emotions we felt when the International Olympic Committee awarded us the IOC Women and Sport World Trophy in 2018 were on a whole different level. This special recognition of the support we've given to women and sports over many years is one of our most unforgettable memories. Eczacıbaşı has been faithful to its mission of supporting sports and women for several generations. Receiving this important award for our efforts has been a great honor for us. Thanks to the award, we've made our projects known in the international arena, and maybe we've become a role model for many clubs. We believe in the power of women, and we'll continue to do everything we can to support them.

What would you like to say about the Eczacıbaşı Sports Club's international mission and the contributions it has made in this area to both the Group and Turkey?

The Eczacıbaşı Sports Club is one of the few clubs with a legendary reputation in the international volleyball world today. But the players we train and the tournaments we win don't just make a name for the Eczacıbaşı Group, they also promote Turkey. We're delighted and very proud that the support our Club has given Turkish volleyball over the past 55 years has contributed greatly to its reputation throughout the world today.

Başarının kilometre taşları

Milestones of success

1966

Eczacıbaşı bünyesinde gerçekleştirilen spor turnuvalarında şirket çalışanlarının spora ilgili olduğunu gören Dr. Nejat F. Eczacıbaşı ve Şakir Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Spor Kulübü’nü kurdu.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı and Şakir Eczacıbaşı found the Eczacıbaşı Sports Club after observing the high level of interest in sports of employees at intercompany tournaments.

1967

Eczacıbaşı Erkek Voleybol Takımı kuruldu. 28 yıl liglerde yarışan takım, 12 lig şampiyonluğu ve üç Türkiye Kupası kazanarak 1996 yılında faaliyetini sonlandırdı.

Eczacıbaşı Masa Tenisi Takımı kuruldu. Şampiyonalarda 22 sezon yer alan ve 13 Türkiye birinciliği, 11 Federasyon Kupası, sekiz Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası kazanan Eczacıbaşı Masa Tenis Takımı, 1989 yılında faaliyetini sonlandırdı.

Establishment of the Eczacıbaşı Men's Volleyball Team. Over the course of 28 seasons in the national league, the team won 12 National Championships and three Turkish Cups. In 1996, the Club withdrew from the league and ended its participation in this sports branch.

Establishment of the Eczacıbaşı Table Tennis Team. Over the course of 22 seasons, the team won 13 National Championships, 11 Federation Cups, and eight Ministry of Sports Cups. In 1989, the Club ended its participation in this sports branch.

1968

Eczacıbaşı Erkek Basketbol Takımı kuruldu. 1992 yılında liglerden çekilen takım, 25 yıllık tarihinde sekiz Türkiye birinciliği ve bir Cumhurbaşkanlığı kupası kazandı.

Eczacıbaşı Spor Kulübü, İstanbul Bölgesel Ligi’ne katılarak kadın voleyboluna giriş yaptı.

Establishment of the Eczacıbaşı Men's Basketball Team. Over the course of 25 seasons, the team won eight National Championships and one President's Cup. In 1992, the Club ended its participation in this sports branch.

The Eczacıbaşı Sports Club launches its first women's volleyball team in the Istanbul League.

1970

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, İstanbul Bölgesel Ligi’ndeki ikinci sezonunda ilk şampiyonluğuna ulaştı.

The Eczacıbaşı Women's Volleyball Team completes its second year in the Istanbul League and wins its first championship.

1973

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, ilk Türkiye şampiyonluğunu elde etti. Bu aynı zamanda, Eczacıbaşı’nın Kulüp tarihindeki ilk Türkiye şampiyonluğuydu.

Eczacıbaşı Spor Salonu, Levent’te açıldı. Türkiye’de ilk kez profesyonel bir spor kulübü, kendi salonunu inşa etti.

Five years after its launch, the Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins its first National Championship and becomes the first Club team to win a national cup.

The Club opens the Eczacıbaşı Sports Hall in Levent; it is the first professional club to construct its own sports hall.

1980

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, dönemin bir numaralı kupası olan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ikinci oldu.

The Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins the Silver in the European Champions Club Cup, the most contested European cup at that time.

1989

Eczacıbaşı, kadın voleybolunda üst üste 17. şampiyonluğunu elde etti.

The Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins its 17th consecutive National Championship.

1993

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, CEV Challenge Kupası’nda ikinci oldu.

The Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins the Silver in the CEV Challenge Cup.

1999

Eczacıbaşı, CEV Kupa Galipleri Kupası’nı kazandı.

The Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins the CEV Cup Winners Cup.

2006

Eczacıbaşı, kuruluşunun 40. yılında Kadın Voleybol Takımı’nın elde ettiği şampiyonlukla 25. kez zirvede yer aldı.

On the 40th anniversary of the Eczacıbaşı Sports Club, the Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins its 25th National Championship.

2015

Eczacıbaşı, Avrupa’nın en prestijli voleybol kupası CEV Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon oldu.

Eczacıbaşı, tarihinde ilk kez dünya şampiyonluğuna ulaştı.

The Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins Europe's most prestigious volleyball cup to become the champion of the CEV Champions League.

The Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins its first FIVB Women's Clubs World Championship.

2016

Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün 50’nci yılı tüm voleybol camiasıyla birlikte kutlandı. Takım, bu özel yılda ikinci kez üst üste dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Eczacıbaşı Spor Kulübü, çalışmalarını altyapılarda da yaygınlaştırmak, binlerce çocuğa spor kültürü aşılamak ve geleceğin yıldızlarını keşfetmek üzere, ES Voleybol Spor Kulübü ile birlikte “Geleceğe Smaç” projesini başlattı.

The Eczacıbaşı Sports Club celebrates its 50th anniversary with the entire volleyball world in Turkey. On this special anniversary, the Eczacıbaşı Women's Volleyball Team wins its second FIVB Women's Clubs World Championship.

The Eczacıbaşı Sports Club starts a project with the ES Volleyball Sports Club to expand its development programs for young players and instill thousands of young girls with a love of sports, and to discover the stars of the future.

2017

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde üçüncü oldu.

The Eczacıbaşı Women's Volleyball Team, now called Eczacıbaşı VitrA, wins the Bronze in the European Champions League.

2018

Eczacıbaşı, genç ve yerli oyunculardan oluşan kadrosuyla rakiplerine puan dahi vermeden CEV Kupası’nı kazandı.

Without giving away a single point to its competitors, Eczacıbaşı VitrA's young team wins the CEV Cup.

2018

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2018 Kadınlar ve Spor Dünya Ödülü’ne Eczacıbaşı Spor Kulübü’nü layık gördü.

The International Olympic Committee presents the 2018 Women and Sports World Trophy to the Eczacıbaşı Sports Club.

2019

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda ikinci oldu.

Eczacıbaşı VitrA wins the Silver in the World Clubs Championship.